بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت

جنگل های «تنوم» در آتش سوخت

139403301760

آتش‌سوزی جنگلهای پلدختر در حالی وارد دومین روز خود شده که پرندگان و گونه‌های جانوری منطقه «تنوم» زنده زنده در آتش سوختند.

امیر رضا محمدی نژاد رئیس اداره محیط زیست پلدختر در گفت‌وگو با مهر اظهار داشت: آتش‌سوزی جنگل و مراتع «شاداب کوه» منطقه «کرکی» از بامداد روز سه‌شنبه آغاز شده بود که با هلی برد نیرو توسط بالگرد منابع طبیعی استان و تلاش نیروهای منابع طبیعی، یگان محیط زیست لرستان، شهرستان و نیروهای محلی با تجهیزات کامل این آتش‌سوزی ساعت ۱۷سه‌شنبه مهار شد. وی گفت: در حالی که نیروها به خاطر تاریکی شب محل را ترک کرده بودند بلافاصله نقطه دیگر کوه «تنوم» پلدختر ساعت ۲۱ سه‌شنبه شب دچار آتش‌سوزی شد. رئیس اداره محیط زیست پلدختر افزود: در این آتش‌سوزی که وسعت آن زیاد بوده تیم‌های منابع طبیعی، محیط زیست استان و شهرستان، نیروهای مردمی و دهیاران به منطقه اعزام شده‌اند ولی به علت وزش باد شدید تلاش گروه‌های اطفای حریق هنوز به نتیجه نرسیده است.

محمدی نژاد گفت: این آتش‌سوزی موجب از بین رفتن زیستگاه گونه‌های جانوری مانند روباه، کفتار، گراز و پرندگانی مانند کبک، تیهو، گنجشک و انواع خزندگان مانند مار و مارمولک شده است. وی افزود: هم اکنون فصل تخم گذاری پرندگان بوده و در جریان این آتش‌سوزی لانه‌های پرندگان به طور کلی نابود شده است.

دهیار روستای «چم گز» پلدختر نیز در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: گستردگی آتش زیاد شده و دود ناشی از آتش‌سوزی فضای آسمان را تیره و تار کرده به طوری که شعله‌های آتش و دود از چندین کیلومتر قابل مشاهده است. اسماعیل چراغی افزود: نیروهای مردمی مستقر در کوه «تنوم» سه شنبه شب به علت نبود آب، غذا و امکانات مجبور به بازگشت شدند که این امر موجب گستردگی آتش در تمام کوه تنوم از چپ و راست شد.

وی گفت: درختان بلوط با قدمت چندین ساله در این آتش‌سوزی به طور کلی از بین رفتند و به خاکستر تبدیل شده‌اند.

دهیار روستای «چم گز» افزود: کوه تنوم پلدختر کوه معروفی بوده به طوری که بهترین داروهای گیاهی منطقه در این کوه وجود داشته و در این آتش‌سوزی از بین رفتند.

چراغی افزود: متاسفانه در جریان این آتش‌سوزی پرندگان و بچه‌های آنها در میان شعله‌های آتش کباب شدند.