بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت

معرفی درخت پالونیا

چکیده

درختان سریع الرشد پالونیا تحت شرایط مناسب در سن پنج تا شش سالگی به سن بهره برداری میرسند . در مقایسه با سایر درختان سریع الرشد مانند صنوبر، پالونیا دارای رشد شدیدتری در چند سال اول زندگی است. طی بررسیهای بعمل آمده چوب پالونیا کیفیت لازم را جهت تولیدات چوبی و خمیر کاغذ داراست . استفاده از این درختان در زراعت چوب، ﻧﻬا لکاری در زمینهای آشاورزی، جنگلهای مخروبه و یا سوخته، در دوره کوتاهی موجب افزایش حجم چوب تولیدی در هکتار شده و کمبود چوب مصرفی صنایع را جبران خواهد نمود.

 

مقدمه

 درخت پالونیا (Paulownia) یا درخت امپراتریس از هزاران سال پیش در کشور چین کشت می شده است . مردم آن کشور سالهاست  درختان پالونیا را به نشانه خوش یمنی و تقدس در اطراف منزل خود می کارند، اما امروزه با کشف بیشتر خصوصیات چوب و رشد اعجاب انگیز آن موجبات کشت وسیع این درختان در چین فراهم گردیده است.

در سال ١٧٨١ گیاهشناسی سوئیسی بنام تونبرگ در کتاب فلور ژاپن نام علمی پالونیا را به جنس این درختان اتلاق نمود . سالها بعد دانشمندان چینی این گیاه را در زیر تیره Scrophulariaceae قرار دادند و ٩ گونه آن بنامهای زیر شناسایی گردید:

Fortunei

Catalpifolia

Elongata

Kawakamii

Fargesii

Taiwainana

Albipholea

Tomentosa

Australis

این درختان در شرایط اقلیمی و خاکی گوناگون سازگاری نشان داده اند و در دشتهای پست تا ارتفاعات ٢٠٠٠ متری کشور چین گسترده شده اند . درختان بالغ تنه بلند و قطوری دارند و گلهای زیبا ی ارغوانی رنگ در اواخر زمستان قبل از رویش برگها جلوه خاصی به آﻧﻬا میدهند . افزایش رشد حجمی هر درخت سالانه ۰٫۳ تا ۰٫۱۵ مترمکعب بوده و در سن پنج سالگی الی شش سالگی با قطری حدود ۳۰ الی ۴۰ سانتیمتر به سن بهره برداری میرسند.

چوب آن بسیار سبک بوده و نقش ی زیبا دارد که مناسب نجاری و کنده کاریست بطوریکه بسادگی شکاف و ترک بر نمی دارد. مبلمان، تخت و کمد، میز و صندلی ساخته شده از آن سبک بوده و براحتی قابل حمل و بسیار با دوام است و به دلیل خاصیت رزونانسی چوب در ساخت آلات موسیقی استفاده شده و همچنین در صنایع روکش سازی، تخته چند لا و خمیر کاغذ مورد مصرف قرار می گیرد . مصارف دیگر آن از قبیل ساخت هواپیماهای مدل، عایق بندی، کربن فعال صنایع، مداد سیاه، داروسازی، کندوی زنبور عسل، جعبه های میوه و نیز کود سبز حاصل از برگها و گلها علاوه بر ویژگیهای چون تکثیر آسان، رشد سریع و سازگاری، جایگاه مناسبی را درصنایع متنوع کشور چین برای خود باز نموده است ، بطوریکه اولویتهای تحقیقاتی سازمان جنگلداری چین مطالعه بر روی درختان پالونیا میباشد. لزوم حفظ و جلوگیری از نابودی جنگلهای بومی ایران از یک سو و کمبودچوب مورد نیاز کارخانه ها از سوی دیگر، تمایل ما را برای تحقیقات بیشتر بر روی گونه های سریع الرشد و قابل استفاده در صنایع سوق می دهد . ما با تحقیق بر روی پالونیا بعنوان بهترین درخت شناخته شده برای کشت تلفیقی (Intercropping) با گیاهان زراعی و استفاده از تجربه و دانش سایر کشورها قادر خواهیمبود  طی مدت کوتاهی در اراضی غیر جنگلی، چوبی با کیفیت جهت مصرف صنایع تولید و کمبود چوب صنایع را برطرف نماییم.