بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت

کشت گیاه شورپسند سالیکورنیا در آذربایجان غربی

2059439

ارومیه – عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی از کشت گیاه شورپسند سالیکورنیا توسط این مرکز در استان خبرداد.جمال احمدی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: به منظور تولید بذر گیاه سالیکورنیا، چهارهکتار از اراضی ایستگاههای تحقیقاتی جارچیلوی ارومیه و میاندوآب به کشت این گیاه در اراضی حاشیه دریاچه ارومیه اختصاص یافت.

وی با اشاره به اهمیت این گیاه گفت: امروزه برای مقابله با کمبود غذا برای انسان و دام چاره ای جز استفاده از گیاهان مقاوم به شوری و خشکی وجود ندارد و در این راستا دانشمندان و اکولوژیستها پیوسته در حال تحقیق بر روی گونه های هستند که ضمن تحمل این تنشها بتوانند بخشی از نیاز جوامع بشری را رفع کنند.

احمدی افزود: در این راستا طرح ملی کشاورزی هالوفیت مبنا(سالیکورنیا) یک پروژه هفت ساله است که به منظور تولید بذر و تهیه نقشه پراکنش جغرافیایی در استان در سطح چهار هکتار در حال انجام است.

عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی آذربایجان غربی اضافه کرد: باتوجه به اینکه پراکنش این گیاه در مناطق شور و باتلاقی است لذا اراضی حاشیه دریاچه ارومیه مناسب‌ترین مکان برای پرورش و تولید این گیاه محسوب می‌شود.

احمدی ادامه داد :گیاه سالیکورنیا دارای خصوصیات برجسته اقتصادی و زراعی از جمله وجود مقدار زیادی روغن و پروتئین است و میزان قابل توجهی علوفه با کشت این گیاه تولید می‌شود.

گیاه سالیکورنیا را می‌توان در برخی رستورانها به عنوان نوعی خزه دریایی، به صورت خام و یا بخار پز شده خورد و یا به عنوان روغن پخت‌و پز و ترکیب غذایی غنی از پروتئین نیز استفاده کرد.

سالیکورنیا می‌تواند نمک بیش از ۵۰۰ میلی موس را به راحتی تحمل کند و به عنوان گیاهی شورزی و نمک‌خواه شناخته می‌شود، برگ‌‌های آبدار نمکین آن در گرمای بالا و خاک فقیر با مقداری بیشتر از آبیاری معمول آن هم آب شور، رشد و نمو می‌کند و گیاهی کارا برای بیابان‌زدایی است.