بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت

تجمع معترضان به تخریب بوستان ارمغان در خیابان آفریقا

70211733_75426860baffb

واگذاری و تخریب بخشی از بوستان ارمغان در خیابان آفریقا، توسط شهرداری تهران برای ساخت مجتمع تجاری حالا اعتراض فعالان محیط زیست و اهالی این محله را هم برانگیخت. به گزارش «ایران»، جمعی از اهالی ساکن خیابان آفریقا و فعالان محیط زیست تهران عصر روز پنجشنبه با در دست داشتن پلاکاردهایی در اعتراض به قطع بخشی از درختان این پارک و تبدیل قریب الوقوع آن به مجتمع تجاری توسط شهرداری تهران اعتراض کردند و خواستار مداخله شورای شهر و جلوگیری از تغییر کاربری بوستان ارمغان شدند.
معترضان که در بین آنها محمد درویش، مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست و یاشار شیرمحمدی یکی از مستندسازان صاحبنام محیط زیستی نیز دیده می‌شد با در دست داشتن پلاکاردهایی با این مضمون که «بر سنگ قبر درختان باغات تهران نوشته: هوای پاک، آسمان آبی» و «مردم بر این پارک حق دارند و ساخت و ساز در پارک‌ها ممنوع است» خواستار توقف ساخت و ساز در بوستان ارمغان شدند. بر اساس گزارش «ایران»، بخش شرقی این بوستان که مشرف به خیابان آفریقا است هم اکنون کاملاً خالی از درخت شده و دور آن محصور شده است. فریده مختاری، یکی از ساکنان خیابان سایه در بلوار آفریقا به «ایران» گفت: درختان را چند ماه قبل قطع کردند و ماشین‌هایی که آن روز برای قطع درختان آمدند آرم شهرداری تهران داشتند. عباس محمدی، مدیر گروه دیده‌بان کوهستان نیز که یکی از معترضان بود به «ایران» گفت: محله جردن یک نمونه بارز و آشکار از توسعه نامتوازن شهری است که ساخت و ساز در آن هیچ تناسبی با ظرفیت ترافیکی و امکانات زیستی ندارد و در این شرایط، بارگذاری اضافه بر منطقه و تخریب یکی از معدود بوستان‌های این محله خطایی است نابخشودنی. او افزود: شگفتا که در کنار سنگ قبر همه درختان و باغات تهران شهرداری می‌نویسد، آسمان آبی و زمین پاک، و این‌گونه شعار می‌دهند در حالی که نه آسمان آبی داریم نه زمین پاک و به همین اندک فضای سبز شهرری هم رحم نمی‌کنند.
در پی اعتراض تنی چند از ساکنان خیابان ارمغان در چند روز گذشته به تخریب این بوستان
۲۶ ساله، رئیس کمیسیون محیط ‌زیست شورای شهر تهران با اعلام اینکه بوستان ارمغان حدود پنج هزار متر مربع وسعت دارد گفته بود: حالا بعد از سال‌ها، گویا فردی پیدا شده و با ارائه مدارک مالکیت که صحت آن هنوز برای ما مشخص نیست، از شهرداری درخواست کرده تا زمین بوستان را به وی برگردانند و مجوز ساخت در آن را به وی بدهند اما شهرداری منطقه به جای آنکه تلاش کند تا زمینی دیگر را به جای این بوستان به مالک آن بدهد، مجوز ساخت قطعه‌ای تقریباً هزار متری از این بوستان را به وی می‌دهد، گرچه این توافق را به شرطی با وی انجام می‌دهد که به باقی بوستان کاری نداشته باشد. محمد حقانی همچنین در ادامه خاطرنشان کرده بود: از این رو به زودی باید منتظر ساخت و قدعلم کردن برجی غول‌پیکر در این محدوده باشیم.
مدیرگروه دیده‌بان کوهستان نیز می‌گوید: اگر زمین بوستان یاد شده معارض دارد، چاره کار تخریب یک فضای سبز ۲۶ ساله که با هزینه مردم آبیاری و نگهداری شده و شهروندان بر آن حق یافته‌اند نیست بلکه باید شهرداری رضایت مالک را جلب کند و از هر راهی که می‌داند یا پول زمین را بدهد یا زمین معوض در جای دیگری به ایشان داده شود و این بهانه نیز پذیرفتنی نیست که شهرداری پول ندارد آن هم در شرایطی که سال‌هاست فروش تراکم و آسمانفروشی از شمال تا جنوب تهران یکی از راه‌های درآمد شهرداری شده، این عذر که پول نداریم اصلاً پذیرفتنی نیست!
تغییر کاربری بوستان ارمغان در خیابان جردن تهران در حالی اتفاق می‌افتد که در ۱۱ سال گذشته هزاران اصله درخت در چهارگوشه پایتخت در پارک‌ها و بوستان‌های شهری و جنگلی به بهانه‌های مختلف توسط شهرداری تهران ریشه کن و یا خشکانده شده است. قطع شبانه بیش از ۱۸ هزار درخت در زمستان ۱۳۸۴ در پارک جنگلی لویزان، قطع بیش از ۷ هزار درخت در پارک جنگلی سرخه حصار در سال ۱۳۸۶، و هزاران اصله درخت دیگر در پارک جنگلی خرگوش دره در همان سال و تغییر کاربری ده‌ها هکتار از باغات کن و مجتمع‌سازی در آنها و نابودی بیش از ۵۰ درصد درختان چنار خیابان ولی عصر به دلیل عملیات ترمیم پیاده‌رو‌ها در این خیابان تاریخی پایتخت در دهه ۸۰ تنها گوشه‌ای از عملکرد بخش فضای سبز شهرداری تهران در سال‌های گذشته بوده است.