بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت

سطح جنگل های دست کاشت زنجان به ۱۷ هزار هکتار رسید

139503100139202477798204

معاون منابع طبیعی استان زنجان سرانه فضای سبز زنجان را یک پنجم میانگین جهانی دانست و گفت: امیدواریم اعتبارات لازم برای عملیاتی کردن طرح تولید نهال برای توسعه فضای سبز و جنگل در نهالستان منابع طبیعی استان زنجان اختصاص یابد.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان، بهروز گنج‌خانلو ظهر امروز در مراسم کاشت نهال به مناسبت گرامیداشت یاد محمدحسین جزیره‌ای چهره ماندگار علوم کشاورزی و منابع طبیعی کشور اظهار داشت: مساحت جنگل‌های طبیعی استان زنجان ۹۷ هزار هکتار و جنگلهای دست‌کاشت ۱۶ تا ۱۷ هزار هکتار گزارش شده است.

وی جنگل‌کاری دست کاشت را گامی در راستای توسعه جنگل و تولید چوب اعلام کرد و گفت: توجه به این امر سبب شده است تا زنجان به عنوان قطب سلولزی کشور مطرح شود.

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به پایین بودن سرانه فضای سبز استان نسبت به میانگین جهانی و کشوری ابراز کرد: بر اساس گزارشهای اعلام شده میانگین فضای سبز در استان، کشور و جهان به ترتیب یک هزار و ۲۰۰، ۲ هزار و ۶ هزار مترمربع است.

وی افزایش سرانه فضای سبز را نیاز اصلی استان زنجان دانست و خاطرنشان کرد: نهالستان کوشکن منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان توانایی تولید حداقل ۵ میلیون اصله نهال در سال را دارد.

گنج‌خانلو با اشاره به تولید فعلی حدود یک میلیون اصله نهال در نهالستان منابع طبیعی استان زنجان ابراز کرد: در حال حاضر ۲۲ گونه چوبی و فضای سبز اعم از بنه، عرعر، کاج، صنوبر، اقاقیا و حتی گونه مثمر نظیر بادام، سنجد، پسته و سماق در نهالستان کوشکن منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان تولید می‌شود.

وی میزان تولید سالانه نهال صنوبر در نهالستان منابع طبیعی استان زنجان را ۲۰۰ هزار اصله اعلام کرد و گفت: این نهالستان توانایی تولید نهال در حدود ۵ برابر تولید فعلی را دارد و به راحتی می‌تواند حتی بیش از ۵ میلیون اصله نهال نیز تولید کند.

معاون فنی منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان‌ ضمن تاکید بر افزایش سرانه فضای سبز در استان تصریح کرد: امیدواریم اعتبارات لازم برای عملیاتی کردن طرح تولید نهال برای توسعه فضای سبز و جنگل در نهالستان منابع طبیعی استان زنجان اختصاص یابد.